Aktuality

Archiv

Rok: 2019 | 2018 | 2017 | 2016


Stárnutí populace a jeho dopad na zdravotnictví

25. 11. 2019 Medical Tribune | Další informace...

Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ) uspořádal v listopadu 2019 mezioborovou konferenci o tom, jak stárnou Češi a čeští lékaři. Aktivními účastníky byli jak vedoucí kateder IPVZ, tak další přední čeští odborníci, jejichž pacienti se díky nim dožívají stále vyššího věku. Na konferenci vystoupil mj. prof. RNDr. Ladislav Dušek, Ph.D., ředitel ÚZIS.


Národní kardiologický informační systém odhalil varovné trendy

23. 9. 2019 Medical Tribune | Další informace...

Kardiologie získala podrobná aktuální plošná data o prevalenci onemocnění a poskytnutých zdravotních službách v oboru. Údaje pomohou v jednáních s pojišťovnami i s prevencí.


Vznik registrů a dodržování léčby zlepší péči v diabetologii

23. 9. 2019 Medical Tribune | Další informace...

Aktuálně se na evropské úrovni hovoří o třech hlavních oblastech, které zásadním způsobem ovlivňují kvalitu péče a přístup k léčbě v oblasti diabetologie. Jedná se o diabetologické registry, dostupnost péče a inovací a o mnohaúrovňovou péči.


Dopad tzv. protikuřáckého zákona v Událostech ČT

31. 5. 2019 Česká televize | Další informace...

Už dva roky se v restauracích nesmí kouřit. Za tu dobu udělili hygienici kvůli porušení protikuřáckého zákona téměř 300 pokut. Největší problémy měly podniky hlavně se značkami a nápisy. V době, kdy zákon začal platit, a v kombinaci se startem EET, ale některé restaurace na venkově zavřely. Postupem času se situace podle největšího tuzemského pivovaru uklidnila a naopak začaly otvírat i nové podniky. Protikuřácký zákon se netýká jen restaurací, ale už dva roky se nesmí kouřit ani na zastávkách, letištích, dětských hřištích nebo třeba v zoologických zahradách.


V souvislosti s účinností protikuřáckého zákona došlo k významnému poklesu počtu hospitalizací pro akutní srdeční infarkt i astma

30. 5. 2019 Tisková zpráva MZ ČR | Další informace...

Ve druhém pololetí mezi roky 2017 a 2018 došlo k významnému poklesu počtu hospitalizací pro akutní infarkt u osob mladších 70 let, a to o 9,2 %. Zatímco v roce 2016 v této věkové skupině bylo v souvislosti s akutním srdečním infarktem hospitalizováno 11 278 osob, v roce 2018 se jednalo o 10 579. Analýza srovnávající celková data za rok 2018 s rokem 2016 tak prokázala u osob mladších 70 let pokles o 699 hospitalizací, což korigováno na dlouhodobý trend činí 7,1 %. Ze srovnání dat za roky 2016 a 2018 vyplynul také významný pokles počtu hospitalizací pro astma. Ve skupině osob mladších 40 let došlo k poklesu o 722 hospitalizací, což představuje 18.5 %.


Protikuřácký zákon podle lékařů plní svůj úkol. Za dva roky ubylo mladých kuřáků i infarktů

30. 5. 2019 irozhlas.cz | Další informace...

Už druhým rokem si v restauracích a dalších veřejných prostorách nemůžeme zapálit cigaretu. Podle zdravotnických statistik se to projevuje i na zdraví. Zatímco v roce 2016 v nemocnicích skončilo skoro 26 500 lidí s akutním infarktem nebo astmatem, loni to bylo o zhruba 1500 méně. Ubylo také kuřáků mezi mladými od 15 do 24 let, kdy se s cigaretami často začíná.


Aktualizace dat portálu Regionálního zpravodajství NZIS

4. 4. 2019 ÚZIS ČR | Další informace...

Na portálu Regionálního zpravodajství NZIS byla aktualizována data pro všechny kraje i pro celou ČR až do roku 2017. Laické i odborné veřejnosti jsou tak nyní k dispozici nejnovější dostupná data z českého zdravotnictví.


Jak se kde léčí žlučník? Lidé chtějí data, nemocnicím to vadí

3. 4. 2019 denik.cz | Další informace...

Pozor, pacienti z vaší nemocnice častěji umírají na infekce. Napravte to. Takový vzkaz dostanou co nevidět některé nemocnice. Stejná informace přijde i jejich zřizovatelům – tedy městům, krajům nebo ministerstvu zdravotnictví.


Proočkovanost zejména nepovinnými vakcínami klesá. Rozdíly mezi kraji dosahují i 25 procent, ukázala první data NZIS

5. 3. 2019 zdravotnickydenik.cz | Další informace...

Co umí natropit klesající proočkovanost, může na příkladu spalniček sledovat Česká republika v přímém přenosu. Předcházet těmto situacím a včas reagovat na situaci přímo v regionu, kde klesá proočkovanost, by nyní mohl napomoci nový systém sběru dat. Díky tomu, že se na ÚZIS podařilo vybudovat Národní zdravotnický informační systém, jsou nyní k dispozici i údaje ilustrující situaci půl roku zpátky. Informace by zároveň měly napomoci k tomu, aby byl do budoucna co nejefektivněji nastaven systém úhrad očkování pro jednotlivé rizikové skupiny. O problematice diskutovali odborníci na Kongresu primární péče, který se konal 22. a 23. února v Praze.


Rakovina zabíjí stále méně. Šance na uzdravení záleží na druhu i stadiu nemoci

1. 2. 2019 denik.cz | Další informace...

Zatímco tumor na játrech přežije jen asi pět procent pacientů, rakovinu prsu porazí 84 procent nemocných. Statistika, ze které mrazí: na rakovinu zemře každých dvacet minut jeden Čech. Většinu obětí přitom tvoří pacienti, kteří už jednou s chorobou úspěšně bojovali. Jejich tělo to obvykle vzdá do dvou let od ukončení první léčby.


Výskyt nádorů sice výrazně stoupá, úmrtnost ale klesá. Velký potenciál má imunoterapie

22. 1. 2019 ceskatelevize.cz | Další informace...

Každý třetí obyvatel Česka onemocní v průběhu života rakovinou a každý čtvrtý na ni zemře. Přesto jsou onkologové optimističtí. Každý rok totiž přibývá pacientů, kteří žijí dlouho bez jakýchkoli příznaků anebo se vyléčí. Důvodem jsou hlavně nedávné pokroky – lepší a dostupnější léky, modernější přístroje i programy, které přispívají k včasnějšímu zachycení nemoci.Zpět